Odenos ligos / kvalifikuoti akių gydytojai | Akių klinika Lirema
#

Didžiausias akių
chirurgijos klinikų
tinklas Lietuvoje

Odenos ligos

Apie
Odenos anomalijos
Odenos uždegimai
Odenos navikai

Kaip ir kituose akies audiniuose, odenoje būna formavimosi anomalijų, uždegimų ir navikų.

Spalvos anomalijos:

 • Mėlyna odenasclera caerulea. Abiejų akių ode­na ne balta, o melsva. Odenos spalva priklauso nuo nenormalaus jos plonumo ir dėl to prasišviečiančios gyslainės. Mėlyna odena būdinga jungiamojo audinio sisteminei patologijai. Žmogus, turintis šios ligos požy­mius, dažnai būna kurčias, o jo kaulai — labai trapūs. Manoma, kad tai paveldima liga.
 • Melanozėmelanosis sclerae. Odenoje matyti tamsiai pilkos, rudos, melsvos dėmės. Gali taip pat būti vokų ir junginės pigmen­tacija. Įgimta melanozė dažniausiai būna vienpusė. Reikia skirti nuo krumplyno ir gyslainės melanoblastomos.
 • Geltaicterus. Įgyta pageltusi odena matyti bet kokios kilmės geltos atveju. Šis požymis atsiranda pačioje ligos pradžioje, kartais dar prieš ki­tus ligos simptomus ir išnyksta pasveikus.

Formos anomalijos:

 • Ektazijaectasia sclerae. Odeną nuolat vei­kia akispūdis. Jei jis nuolatos padidėjęs, odena išsitempia ir suplonėja, t. y. darosi ektatiška. Odenos ektazija dažniausiai pasitaiko įgimtos glau­komos atveju, taip pat po skleritų ir odenos pažeidimų.
 • Stafilomastaphyloma sclerae, — tai ribotas odenos suplonėjimas ir išsipūtimas. Stafilomos — tai tamsiai mėlyni, ploni, išsipūtę odenos plotai. Jei padidėjęs visas akies obuolys, pavyzdžiui, esant įgimtai glaukomai ar didelio laipsnio miopijai, ši liga vadinama totaline stafiloma. Dalinė stafiloma apima tik tam tikras akies obuolio vietas ir dažniausiai buria antrinės glaukomos, traumų ir skleritų padarinys. Dalinės stafilomos yra priekinės ir užpakalinės. Priekinė dalinė odenos stafiloma, esanti tarp ragenos ir krumplyno, vadinama interkaliarine. Krumplyno srityje esanti — krumplynine-ciliarine. Ekvatorinės stafilomos atitinka sūkurinių venų išėjimo į paviršių vietą ir yra už tiesiųjų išorinių raumenų prisitvirtinimo. Užpakalines dalines stafilomas galima nustatyti tik oftalmoskopuojant, jos yra tarp ekvatoriaus ir nervo disko, dažniausiai akytosios plokš­telės, lamina cribrosa, srityje. Jos būdingos didelio laipsnio trumpare­gystei.
  Esant priekinėms stafilomoms, akis ir nuo menkos traumos gali plyš­ti.

Gydymas: tik gresiant akies obuolio plyšimui — chirurginis, skleroplastika.

Kaip ir kituose akies audiniuose, odenoje būna formavimosi anomalijų, uždegimų ir navikų.Odenos anomalijos

  • Spalvos anomalijos.
   • Mėlyna odena, sclera caerulea. Abiejų akių ode­na ne balta, o melsva. Odenos spalva priklauso nuo nenormalaus jos plonumo ir dėl to prasišviečiančios gyslainės. Mėlyna odena būdinga jungiamojo audinio sisteminei patologijai. Žmogus, turintis šios ligos požy­mius, dažnai būna kurčias, o jo kaulai — labai trapūs. Manoma, kad tai paveldima liga.
   • Melanozė, melanosis sclerae. Odenoje matyti tamsiai pilkos, rudos, melsvos dėmės (XXVIII pav.). Gali taip pat būti vokų ir junginės pigmen­tacija. Įgimta melanozė dažniausiai būna vienpusė. Reikia skirti nuo krumplyno ir gyslainės melanoblastomos.
   • Gelta, icterus. Įgyta pageltusi odena matyti bet kokios kilmės geltos atveju. Šis požymis atsiranda pačioje ligos pradžioje, kartais dar prieš ki­tus ligos simptomus ir išnyksta pasveikus.

 • Formos anomalijos.
  • Ektazija, ectasia sclerae. Odeną nuolat vei­kia akispūdis. Jei jis nuolatos padidėjęs, odena išsitempia ir suplonėja, t. y. darosi ektatiška. Odenos ektazija dažniausiai pasitaiko įgimtos glau­komos atveju, taip pat po skleritų ir odenos pažeidimų.
  • Stafiloma, staphyloma sclerae, — tai ribotas odenos suplonėjimas ir išsipūtimas. Stafilomos — tai tamsiai mėlyni, ploni, išsipūtę odenos plotai. Jei padidėjęs visas akies obuolys, pvz., esant įgimtai glaukomai ar didelio laipsnio miopijai, ši liga vadinama totaline stafiloma. Dalinė stafiloma apima tik tam tikras akies obuolio vietas ir dažniausiai buria antrinės glaukomos, traumų ir skleritų padarinys. Dalinės stafilomos yra priekinės ir užpakalinės. Priekinė dalinė odenos stafiloma, esanti tarp ragenos ir krumplyno, vadinama interkaliarine. Krumplyno srityje esanti — krumplynine-ciliarine. Ekvatorinės stafilomos atitinka sūkurinių venų išėjimo į paviršių vietą ir yra už tiesiųjų išorinių raumenų prisitvirtinimo. Užpakalines dalines stafilomas galima nustatyti tik oftalmoskopuojant, jos yra tarp ekvatoriaus ir nervo disko, dažniausiai akytosios plokš­telės, lamina cribrosa, srityje. Jos būdingos didelio laipsnio trumpare­gystei.Esant priekinėms stafilomoms, akis ir nuo menkos traumos gali plyš­ti.
 Gydymas: tik gresiant akies obuolio plyšimui — chirurginis, skleroplastika (VIII pav.).

Uždegimas gali lokalizuotis odenos paviršiuje, vadinamoje episkleroje, arba giliuosiuose jos sluoksniuose.Jo priežastimi būna infekcinės ir sisteminės ligos: tuberkuliozė, sepsis, sarkoidozė, sisteminė vilkligė, reumatas, reumatoidinis artritas, podagra, alerginės reakcijos, toksiniai, cheminiai ir fiziniai faktoriai.Episkleritas, episcleritis. Netoli nuo ragenos krašto matyti nepaslankus, paraudęs, kelių mnimetrų skersmens mazgas ryškiomis ribomis. Paraudimas yra violetinio atspalvio, junginė ties juo taip pat parau­dusi, bet paslanki. Palpuojant per voką mazgas kietas ir skausmingas, liga prasideda ūmiai, eiga vangi. Episkleritas dažnai paūmėja ir recidyvuoja. Dažniausiai — vienpusis. Regėjimą retai pažeidžia, išgijus žymės nelieka.Skleritas, scleritis. Simptomai tie patys, tik intensyvesni. Pažeidžiami gilieji odenos sluoksniai. Vienu metu gali būti ir keli infiltratai, dažniau abiejose akyse. Skleritu galima sirgti keletą kartų. Remisijos ir paūmėjimai gali kartotis kelerius metus. Dažniau serga moterys. Galimos kompli­kacijos — pažeista ragena, keratitis sclerosificans, iridociklitai, kurie dažnai sukelia antrinę glaukomą. Esant sklerozuojančiam keratitui, rage­noje išopėjimų nebūna, buvusio infiltrato vietoje formuojasi hialininis audinys, ragena atrodo kaip odena.Prognozė priklauso nuo proceso sunkumo. Atsiradus komplikacijų, regėjimo aštrumas visada sumažėja. Buvusių infiltratų vietoje gali likti odenos stafilomų.Gydymas: priklauso nuo proceso priežasčių. Svarbu nustatyti bendrą ligą. Ūmiuoju periodu skiriami salicilatai, kai reikia — kortikosteroidai, antihistamininiai preparatai, imunodepresantai. Vietiniam gydymui tin­ka antibiotikai, kortikosteroidai, midriatikai, šiluma.

Pirminiai — fibromos, hemangiomos yra reti. Dažnesni antriniai, peraugus intraokuliniams ar epibulbariniams navikams. Pirminiai pa­prastai pašalinami, antrinių gydymui reikia enukleuoti akies obuolį.

2015 © Akių klinika „Lirema“

Registracija vizitui

captcha
×

Klausimas specialistui

captcha
×

Anketa dėl regėjimo korekcijos galimybės įvertinimo


Medicininė informacija

Prašome trumpai apibūdinkite savo sveikatos būklę.

Ar naudojatės akiniais / kontaktiniais lęšiais? *
 Akiniais Kontaktiniais lęšiais Nesinaudoju
Jei nešiojate akinius, kokiam tikslui tai darote?
 Skaitymui Žiūrint į tolį Nešioju visada
Ar žinote savo akinių ir/ar kontaktinių lęšių stiprumą dioptrijomis, kitus recepto duomenis? *
Ar šiuo metu naudojate bet-kokius vaistus, tabletes, lašus? *
Ar esate turėję operacijų, kokių? *
Alergijos / kiti svarbūs medicininiai faktai *
Ar šiuo metu laukiatės / maitinate kūdikį?
 Taip Ne

Konsultacija dėl regėjimo korekcijos galimybės

Išanalizavus Jūsų anketos duomenis suteiksime preliminarią informaciją apie geriausią regėjimo korekcijos būdą. Jei pageidaujate tikslaus įvertinimo, kviečiame apsilankyti.

Pageidaujama konsultacijos data
Pageidaujama operacijos data

Vizito metu užtruksite apie valandą. Prireikus plėsime vyzdžius, todėl iki vakaro negalėsite vairuoti, skaityti.

Pastabos / pageidavimai / komentarai
captcha
×