kainos Kainos
gydytojai Gydytojai
Skambinti Skambinti
Registracija Registracija
Puikiai vertinama akių klinika Lietuvoje ir Skandinavijoje
2014-04-09

Kodėl reikia saugoti akis nuo tiesioginių saulės spindulių?

 

Saulės šviesa yra gyvybės šaltinis Žemėje, tačiau ji gali padaryti ir daug žalos. Saulės spindulių keliamas pavojus slypi ultravioletiniuose (UV) spinduliuose. Nors UV spinduliai yra sudedamoji saulės spindulių dalis, tačiau šiuos spindulius taip pat skleidžia ir dirbtiniai šaltiniai, pavyzdžiui, suvirinimo aparatai ar soliariumo lempos. Kaip UV spinduliai veikia mūsų akis?

Tyrimai atskleidė, kad nepriklausomai nuo laiko, praleisto tiesioginėje saulės šviesoje (ar UV spinduliuose, sklindančiuose iš dirbtinių šaltinių), gali padidėti tikimybė susirgti įvairiomis akių ligomis. Katarakta (lęšiuko drumstumas), fotokeratitas (ragenos uždegimas), junginės išauga ant ragenos (audinio išaugos ant akių obuolių), geltonosios dėmės degeneracija ir vokų odos vėžys – tai tik keletas iš ligų. Nors katarakta, senatvinė geltonosios dėmės degeneracija ir akių vėžys vystosi iš lėto ir dažniausiai užtrunka ne vienerius metus, kol liga išryškėja, tačiau laikas, kurį praleidžiame saulėkaitoje be akių apsaugos, padidina šių ligų tikimybę. Netiesioginė saulės šviesa taip pat gali padaryti labai daug žalos kaip ir tiesioginiai spinduliai: UV spinduliai, atsispindėję nuo sniego, akimirksniu gali sukelti vadinamąjį „sniego aklumą“.

Žmonės, daug laiko praleidžiantys vidurdienio saulėkaitoje ar vietose, kur UV spinduliai ypatingai intensyvūs – kaip pavyzdžiui, prie vandens telkinių (ežero ar jūros) ar kalnuose – priklauso akių ligų rizikos grupėms. Kita rizikos grupė susirgti minėtomis ligomis yra vaikai ir paaugliai – jie paprastai praleidžia daugiau laiko atvirame ore, saulėkaitoje, nei suaugusieji. Kadangi nežinoma, koks tiksliai saulės spindulių kiekis kenksmingas akims, kai tik būnate lauke, rekomenduojama nešioti saulės akinius su kokybiška apsauga nuo UV spindulių.

Akiu-klinika-Lirema-kaip-saugoti-akis-nuo-UV-2

Akių klinika LIREMA pataria, kaip apsaugoti akis nuo kenksmingų saulės spindulių:

• Niekada nežiūrėkite tiesiai į saulę.

• Tiesioginiai saulės spinduliai kenkia akims visus metus. Akims pavojinga ne tik vasaros saulė. Taigi, leisdami laiką pajūryje, kalnuose ar mėgaudamiesi saulėta žiemos diena būtinai dėvėkite nuo UV spindulių saugančius akinius ir skrybėlės.

• Debesys negali apsaugoti nuo UV spindulių. Kenksmingi spinduliai lengvai įveikia miglą ir ploną debesų sluoksnį.

• Ne visi receptiniai akiniai (nešiojami turint regos sutrikimus) gali apsaugoti jūsų akių nuo UV spindulių daromos žalos. Tiesa, kai kurie specialūs skaidraus plastiko lęšiai suteikia apsaugą nuo kenksmingų UV spindulių. Priešingu atveju, derėtų nešioti papildomus tamsintus lęšius ant akinių.

• Atkreipkite dėmesį, kad ne visi saulės akiniai blokuoja 100 procentų UV spindulių. Jei norite įsitikinti, ar jūsų saulės akiniai suteikia tinkamą UV apsaugą, nuneškite juos patikrinti savo oftalmologui arba optikos gydytojui. Akių priežiūros specialistai paprastai turi spektrofotometrą, kuriuo galima pamatuoti, kiek šviesos ir UV spindulių blokuoja akinių lęšiai.

• Būtinai apsilankykite pas oftalmologą ne rečiau nei kartą į dvejus metai ir pasitikrinkite akis.

Grįžti į naujienas